מנהל שרשרת אספקה

Share This Post

שרשרת האספקה היא התהליך, המתבצע, "מאחורי הקלעים" להבאת המוצר ללקוח.

למעשה,לוגיסטיקה היא רק חלק אחד משרשרת של פעולות לוגיסטיות בעלות קשר מבני וקדימויות הכרחיות כדי להביא את תהליך ייצור המוצר, המתחיל מבחירת חומר הגלם ועד לשלב הסופי, מוצר מוגמר במקום הנכון ובזמן הנכון. על התפקיד המרתק של מנהל שרשרת אספקה במאמר הבא.

ניהול סט של פעולות לוגיסטיות להבטחת ביצוע יעיל לארגון

מנהל שרשרת אספקה הוא מנהל מערך התמיכה הלוגיסטית בארגון, הוא זה המוודא, שכל חוליה בשרשרת מתפקדת באופן מיטבי, החל מניהול נכון של משאבים, הכולל חלוקת עומס עבודה, והעסקת כח אדם, המתאים לסוג העבודה ולעומס, ניהול מלאי, רכש, מפרטים טכניים, מערך ההובלות, מערך הייבוא והיצוא, קשר עם ספקים ולקוחות, ובעצם כל מה שהארגון נשען עליו כדי לספק את המוצר בזמן הנכון ובמקום הנכון ללקוח שלו. מהי מחלקת שרשרת האספקה בארגון? שרשרת האספקה מתחילה בקצה. למתי צריך?

כאשר מנהל שרשרת אספקה צריך לוודא, באמצעות רשת האספקה העומדת לרשותו, שהמוצר הנכון יגיע ללקוח הנכון, ובזמן הנכון. מחלקת שרשרת האספקה כוללת כח אדם מומחה בתחומים לוגיסטיים כמו ניהול מחסנים, ניהול מלאי, עיתוד מלאי, ביצוע הזמנות רכש, ביצוע הזמנות תיקונים, החזרות, ייבוא, ייצוא, תפעול מערך מובילים בין אם ימיים, יבשתיים או אוויריים, ניהול קטלוגים וכדומה.

המחשת תהליך שרשרת אספקה

אולי הדרך הטובה ביותר להמחיש, הלכה למעשה את תפקידו של מנהל שרשרת אספקה היא באמצעות דוגמא לפעולת השרשרת. התנעת התהליך: בעיר דנוור שבקולורדו ארה"ב חנות לציוד קצה, הזמינה 3 מחשבים מחברה ישראלית. את המחשבים היא צריכה תוך 3 שבועות.

מחלקת ההזמנות בשרשרת האספקה

מקבלת את הביקוש ונדרשת לבדוק האם קיים היצע במחסן. במידה וקיים היצע במחסן, נדרשת הקמת הזמנה לשילוח, התקשרות החברה, שנותנת את הצעת המחיר המשתלמת ביותר (בשקלול של אמינות, זמן הגעה ומחיר) והובלת המוצר לנקודה, במקביל הוצאת פקודת אספקה למחסן, להכין את המחשבים לשילוח, לגרוע אותם לוגית ופיזית מהמלאי ולארוז אותם. במידה והמחשבים לא קיימים במלאי, נדרש להוציא פקודה ליצור או למחלקת הרכש, על מנת, שזו תבצע את התהליך במקביל מול ספקים מטעמה. כל כך הרבה חוליות עוברות במקביל, שמנהל שרשרת האספקה צריך לוודא שהן מתוזמנות היטב, ומצליחות לעמוד בקצב.

זהו תהליך מורכב ומרתק מאין כמותו, אין יום דומה למשנהו, העבודה הלוגיסטית היא אינטנסיבית, כמו מכונה משומנת. מנהל שרשרת אספקה הוא חוקר ביצועים, כלכלן, ולא רק איש לוגיסטיקה. הוא איש של נתונים, עליו לדעת, היכן "הולך לאיבוד" כסף ומה מניב לארגון רב גבוה יותר. הנתונים שהוא בודק מתמקדים בעלויות אחסנה עד לרמת הפריט הבודד, עלויות הזמנה, ומה יהיה גודל ההזמנה האופטימאלי להנבת רווח, מתי ייצור הזמנה, עלול להביא לבזבוז משאבים ולגרימת הפסד לארגון וכדומה.

More To Explore

תהליכי רכש בשילוב AI

תהליכי רכש בשילוב AI

מהפכה ברכש עם בינה מלאכותית: קפיצת מדרגה אסטרטגית בסביבה העסקית המהירה של היום, תהליכי רכש עוסקים לא רק בחיסכון בעלויות אלא גם במינוף הטכנולוגיה ליתרונות

קרא עוד »
RPA

RPA

פתיחת יעילות ברכש: היתרונות של RPA בנוף העסקי המתפתח במהירות, RPA, או Robotic Process Automation, התגלה ככוח טרנספורמטיבי. מייעול התפעול ועד לשיפור הפרודוקטיביות, RPA מחולל

קרא עוד »