אינסורסינג

Share This Post

אאוטסורסינג (בעברית: מיקור חוץ) הוא העברת פעילות מהארגון לביצוע בידי ארגון אחר אך מה יעלה בגורל האינסורסינג.

מה זה אאוטסורסינג?

אאוטסורסינג (בעברית: מיקור חוץ) הוא העברת פעילות מהארגון לביצוע בידי ארגון אחר.

כמעט כל תחום חשוב של פעילות עסקית (כגון יצור, לוגיסטיקה, מו"פ, IT, שירות לקוחות) עובר בארגונים קטנים וגדולים לספק חיצוני שיכול להיות במדינה שלו, באזור הכלכלי שלו (למשל מעבר בתוך אירופה) או מעבר לגיאוגרפיות רחוקות (למשל מעבר מארצות הברית לקנדה) ואז התהליך נקרא גם Offshoring. התועלות העיקריות של חברות אאוטסורסינג הן הורדת עלויות בזכות ביצוע העבודה על ידי ספק מתמחה, מה שנותן אפשרות לארגון להתמקד ולהשקיע את משאביו בתחומי הערך המוסף שלו. מיקור חוץ אמור לקחת מהעסק את הדברים שגוזלים ממנו זמן יקר ולבצעם בצורה טובה בהרבה משהארגון יעשה בעצמו והפיכת עלויות קבועות למשתנות.  הגלובליזציה, נפילת מחסומי סחר וטכנולוגיות מידע יצרו את "העולם השטוח", מונח שטבע העיתונאי האמריקאי הנודע תומס פרידמן. בעולם השטוח תהליכי אאוטסורסינג התפשטו הרבה יותר מהר מהעולם העגול שאנו הכרנו.

האם אינסורסינג הוא האאוטסורסינג החדש?

נפילת הדולר ועליית מחירי הנפט ב – 2007 עד סוף 2008 הפיחה רוח חיים חדשה באינסורסינג. העולם נראה פחות שטוח ומחירי הנפט הגבוהים הקטינו את התועלת הכלכלית הישירה והמיידית מהעברת פעילות ייצורית למזרח הרחוק או למזרח אירופה. הדולר הנמוך יקר עבודה בארצות אלו שהייתה נקובה במטבעות מקומיים ולפתע נהיה יקר יותר מהצפוי להחזיק מרכז שירות (Call Center) בהודו.  חברות רבות נפגעו גם מעסקאות אאוטסורסינג לא טובות (או שהמשמעויות והסיכונים בהם לא הובנו) עם הספקים שלהם. במקרים רבים ההשפעה המלאה של מיקור חוץ על עלויות בתחומים כמו איכות, מלאי, בקרה לא הובנה עד לרגע שהיו בעיות. חלק מהחיסכון הצפוי בעלויות לא מומש בגלל גידול זה בעלויות.

מה יהיה עם האינסורסינג?

המשבר הכלכלי מייצר הזדמנויות לאינסורסינג ולאאוטסורסינג כולל צורות חדשות של אאוטסורסינג. אנו רואים חברות אמריקאיות שמחזירות יצור מסין ומעבירות אותו לספקים מקומיים (Onshoring). חברות מאזנות בין אינסורסינג ובין אאוטסורסינג קרוב (באותה ארץ), וכמובן גם אאוטסורסינג רחוק (אופשורינג). חברות יעשו אאוטסורסינג חכם יותר. הכוחות הדוחפים עבור מיקור חוץ – בעיקר אי ודאות ומורכבות – לא יקטנו ולכן העתיד עבור מיקור חוץ נראה מבטיח. בעתיד הלא רחוק כמעט כל ארגון בינוני או גדול יעשה אאוטסורסינג בתחום פעילות כזה או אחר.

טיפ לסיום

צפו בסרט Outsourced המספר על מעבר מרכז שירות לקוחות של חברה אמריקאית מארצות הברית להודו ומשם ל… טוב, לכו לראות, לא נהרוס לכם את הסיום.

אינסורסינג מקצועי
דורג על ידי רלי פרנקפורטר

More To Explore

תהליכי רכש בשילוב AI

תהליכי רכש בשילוב AI

מהפכה ברכש עם בינה מלאכותית: קפיצת מדרגה אסטרטגית בסביבה העסקית המהירה של היום, תהליכי רכש עוסקים לא רק בחיסכון בעלויות אלא גם במינוף הטכנולוגיה ליתרונות

קרא עוד »
RPA

RPA

פתיחת יעילות ברכש: היתרונות של RPA בנוף העסקי המתפתח במהירות, RPA, או Robotic Process Automation, התגלה ככוח טרנספורמטיבי. מייעול התפעול ועד לשיפור הפרודוקטיביות, RPA מחולל

קרא עוד »