אאוטסורסינג

אאוטסורסינג

Share This Post

מיקור חוץ, פרקטיקה עסקית אסטרטגית שהפכה נפוצה יותר ויותר במאה ה-21, כוללת האצלה של משימות או פונקציות מסוימות לספקי שירותים חיצוניים. פרקטיקה זו, או, ליתר דיוק, שירות ייחודי זה, חולל מהפכה באופן שבו עסקים פועלים, ואפשר להם למנף מומחיות מיוחדת, התנהלות כלכלית נבונה יותר וגמישות רבה בניהול העסק. מטכנולוגיית מידע ועד לתמיכת לקוחות, חברות בתעשיות מגוונות מאמצות מיקור חוץ כאמצעי להישאר תחרותיות בשוק המתפתח ללא הרף ועושות זאת, תוך כדי שהן נהנות מהיתרונות הרבים שמציע מיקור חוץ זה.

מה זה אאוטסורסינג?

כאשר מדברים על אאוטסורסינג (Outsourcing), או, בעברית, מיקור חוץ, מתכוונים, כאמור, לפרקטיקה עסקית אסטרטגית שבה ארגונים מאצילים משימות, תהליכים מסוימים, פרויקטים או פונקציות ספציפיות לספקי שירות חיצוניים במקום לטפל בכך בעצמם, אם In House מה שנקרא. את השירות הזה מאמצעים עסקים לעיתים קרובות כדי לנצל מומחיות ומשאבים מיוחדים שאולי לא יהיו זמינים אצלם בעסק או בארגון, מה שעשוי להוות מכשול או קושי בהגעה ליעדים והגשמת המטרות השונות. האאוטסורסינג הפך לבעל חשיבות רבה בשנים האחרונות כאמצעי לייעל את התפעול, לשפר את היעילות של החברה או הארגון ולהתמקד בכישורי הליבה של העסק עצמו ובמה שחשוב לו באמת. פונקציות נפוצות במיקור חוץ כוללות שירותי טכנולוגיית מידע, תמיכת לקוחות, ייצור ובק-אופיס.

אחד המניעים העיקריים מאחורי מיקור חוץ הוא הפוטנציאל לחיסכון בעלויות. על ידי מיקור חוץ של שירותים מסוימים לחברות הממוקמות באזורים, בין אם בארץ ובין אם בעולם, בהם עלויות העבודה נמוכות יותר או שבהם יש מומחיות ספציפית בשפע, חברות יכולות להשיג יתרונות פיננסיים משמעותיים. בנוסף, מיקור חוץ מאפשר לארגונים להרחיב את הפעילות שלהם בצורה גמישה יותר, תוך התאמה לתנודות בביקוש ללא הנטל של שמירה על כוח עבודה קבוע In House. בעוד מיקור חוץ מציע יתרונות רבים, הוא גם מציב לא מעט אתגרים, כולל הצורך בתקשורת אפקטיבית על פני גבולות גיאוגרפיים ותרבותיים, דאגות לגבי אבטחת מידע והשפעה אפשרית על תעסוקה מקומית. הבנת המורכבות של אאוטסורסינג היא חיונית כדי לקבל החלטות מושכלות ולנצל את היתרונות הרבים שמציעה התנהלות שכזו.

אילו יתרונות מציעים שירותי אאוטסורסינג?

לא בכדי בוחרות כיום חברות רבות, ובסדרי גודל שונים, להיעזר בשירותי אאוטסורסינג. שירותים ייחודיים אלה מציעים שורה ארוכה מאד של יתרונות. הנה כמה מהמובילים שבהם:

 1. חסכון בעלויות – שירותי מיקור חוץ מובילים לעתים קרובות לחסכון בעלויות, שכן ניתן להיעזר בחברות המציעות שירותי אאוטסורסינג המתבססות על הוצאות נמוכות יותר עבור כוח העבודה. חסכון זה מאפשר לעסקים להקצות משאבים בצורה אסטרטגית יותר ולהשקיע בפעילויות הליבה שלהם.
 2. גישה לכישורים מיוחדים ומיומנויות שונות – מיקור חוץ מספק גישה למאגר כישרונות עולמי או מקומי מוביל, המאפשר לחברות לנצל מיומנויות ומומחיות מיוחדות שאולי אינן זמינות לו בקרב העובדים שלו. עובדה זו חשובה במיוחד עבור משימות הדורשות ידע טכני ספציפי או ידע הספציפי לענף עצמו.
 3. התמקדות בכישורי הליבה – על ידי מיקור חוץ של פונקציות שאינן הליבה של העסק, עסקים יכולים להתרכז במטרות האסטרטגיות שלהם ובכל מה שחשוב להם באמת. המיקוד היעיל הזה מביא לרוב להגברת הפרודוקטיביות, לחדשנות ולשיפור הביצועים הכוללים בתחומי מפתח שונים.
 4. גמישות ומדרגיות – מיקור חוץ מציע גמישות בכך שהוא מאפשר לחברות להרחיב את פעילותן בהתבסס על דרישות עסקיות משתנות. יכולת הסתגלות זו מועילה במיוחד בתקופות של צמיחה או כאשר מתמודדים עם עלייה זמנית בעומס העבודה.
 5. חיסכון בזמן – מיקור חוץ של משימות לספקי שירותים מיוחדים יכולה להביא לחיסכון משמעותי בזמן. מומחים חיצוניים מטפלים לעתים קרובות במשימות מורכבות ביעילות רבה יותר, ומאפשרים לצוותים בתוך החברה או הארגון להתרכז בכל השאר.
 6. נוכחות גלובלית – מיקור חוץ מאפשר לעסקים לבסס נוכחות גלובלית על ידי מינוף היכולות של ספקי שירותים באזורים שונים, בין אם בארץ ובין אם בעולם. יתרון אסטרטגי זה מאפשר לחברות להיכנס לשווקים חדשים בצורה טובה יותר ובכך להתחרות בקנה מידה רחב יותר.
 7. הפחתת סיכונים – שיתוף פונקציות עסקיות מסוימות עם שותפים חיצוניים יכול לסייע בהפחתת סיכונים הקשורים לפונקציות אלו. לספקי שירותים יש לרוב תהליכים וטכנולוגיות מבוססות לניהול סיכונים, המבטיחות מענה מאובטח יותר, כמו אבטחת סייבר.
 8. שירות לקוחות ברמה גבוהה יותר – מיקור חוץ של בכל הקשור לשירות או תמיכת לקוחות יכול לשפר את רמות שירות של החברה או הארגון. ספקי שירות מיוחדים יכולים לרוב לספק תמיכה מסביב לשעון, לשפר את ההיענות ואת שביעות רצון הלקוחות.
 9. יעילות תפעולית – מיקור חוץ מאפשר לארגונים לייעל את פעילותם על ידי הפקדת משימות ספציפיות למומחים באותם תחומים. עובדה זו יכולה להוביל ליעילות מוצלחת יותר ולהימנעות מ"צוואר בקבוק" במסגרת העבודה על פרויקטים שונים.
 10. הקצאת משאבים טובה יותר – כאשר חותמים על חוזה מיקור חוץ הדבר כולל לרוב את כל העלויות הנדרשות עבור השירות, מה שמקל על חברות לתקצב ולתכנן את ההוצאות שלהן. אפשרות זו תורמת לניהול פיננסי טוב יותר ומפחיתה את אי הוודאות הקשורה לתנודות בהוצאות השונות הקשורות לעסק.

למי ומתי מתאים להיעזר בשירותי מיקור חוץ?

מיקור חוץ היא אסטרטגיה עסקית המתאימה למגוון ארגונים, חברות ועסקים בתעשיות ובענפים שונים. ארגונים קטנים ובינוניים (SME) מוצאים לעתים קרובות את האאוטסורסינג מועיל במיוחד, שכן הוא מאפשר להם גישה למיומנויות ולמשאבים מיוחדים ללא צורך בהשקעות משמעותיות מראש. עסקים אלה עשויים להיעדר יכולת פיננסית או תשתית לתחזק צוותים פנימיים לכל פונקציה, מה שהופך את מיקור החוץ לפתרון אטרקטיבי לשיפור היכולות התפעוליות שלהם. בנוסף, ארגונים גדולים עוסקים לעתים קרובות במיקור חוץ כדי לייעל את הפעילות שלהם, להשיג חיסכון בעלויות ולשמור על יתרון תחרותי בשוק העולמי. על ידי מיקור חוץ של פונקציות שאינן הליבה של אותו ארגון או אותה חברה, ניתן להתרכז בכישורי הליבה וביוזמות אסטרטגיות, תוך טיפוח חדשנות ופתרונות מהירים.

התקופה או המועד שבו פונים לשירותי מיקור חוץ תלויה בפרמטרים שונים. בתקופות של צמיחה מהירה או כאשר חברות או ארגונים מתמודדים עם עליות זמניות בעומס העבודה, ניתן להיעזר בשירותי מיקור חוץ כדי לנהל דרישות מוגברות ללא המורכבות של גיוס והכשרת צוות פנימי נוסף. לעומת זאת, במהלך מיתון כלכלי או תהליכים של קיצוץ עלויות, מיקור חוץ מספק פתרון גמיש להפחתת עלויות מבלי לוותר על היעילות התפעולית.

מה חשוב לקחת בחשבון כשמחפשים חברת אאוטסורסינג?

החלטתם להיעזר בשירותיה של חברת אאוטסורסינג? אם כן, תגלו שיש לא מעט אפשרויות בשוק כיום, הנבדלות אלו מאלו בפרמטרים רבים. אז, איך מוצאים את המתאימה לכם? הנה הנקודות שאתם חייבים להתייחס אליהן ולבחון לעומק במסגרת החיפוש אחר החברה המתאימה:

 1. מוניטין ואמינות – מומלץ דגש לעניין המוניטין של חברת האאוטסורסינג וכיצד היא נתפסת בענף עצמו. כדאי לחפש ביקורות והמלצות כדי לאמוד את אמינותה. חברה עם רקורד חיובי נוטה להיות אמינה יותר וזה בדיוק מה שאתם צריכים.
 2. ניסיון ומומחיות – חשוב לבחון את הניסיון והמומחיות של חברת אאוטסורסינג שאליה פונים בשירותים הספציפיים שאתם זקוקים להם. חפשו חברה עם רקורד מוכח בתעשייה או בתחום שלכם כדי להבטיח שיש לה את הכישורים והידע הדרושים.
 3. הבטחת איכות – שאלו לגבי אמצעי בקרת האיכות של חברת מיקור חוץ, הסמכות ועמידה בתקני התעשייה כדי להבטיח עמידה בקריטריונים גבוהים והתנהלות שהיא נכונה יותר.
 4. פרוטוקולי אבטחה – בהתחשב ברגישות של משימות רבות במיקור חוץ, תנו דגש רב מאד לעניין האבטחה. בדקו את מדיניות הגנת המידע של חברת מיקור החוץ, את אמצעי אבטחת הסייבר שלה ועמידתה בתקנות הרלוונטיות כדי להגן על המידע העסקי שלכם.
 5. תקשורת טובה – תקשורת יעילה חיונית לשותפות מוצלחת במיקור חוץ. ודאו שחברת מיקור החוץ מעדכנת אתכם בכל עת ושומרת על ערוצי תקשורת פתוחים, המאפשרים שיתופי פעולה מוצלחים.
 6. מדרגיות וגמישות – חפשו חברת אאוטסורסינג המסוגלת להרחיב את השירותים שהיא מציעה לכם ככל שהעסק שלכם מתפתח. גמישות בתנאי החוזה, רמות שירות ומדרגיות מבטיחים לכם התאמה לצרכים העסקיים המשתנים שלכם.
 7. עלויות ושקיפות – מכיוון שחיסכון בעלויות הוא שיקול מרכזי, חשוב שתבינו היטב את מבנה התמחור הרלוונטי לשירות שאתם מקבלים. וודאו שיש שקיפות מלאה ושאתם מקבלים את כל המידע הרלוונטי הקשור לעניין העלויות, כולל עמלות נוספות אפשריות. כל זאת, כדי להבטיח התאמה לתקציב שלכם ולמטרות שאתם רוצים להשיג.
 8. תשתית טכנולוגית – בחנו את היכולות הטכנולוגיות של חברת מיקור החוץ. ודאו שיש לה את התשתית, התוכנות והציוד הדרושים כדי להתמודד עם המשימות שלכם ביעילות ולעמוד בקצב ההתקדמות הטכנולוגית.
 9. עמידה בדרישות החוק – ודאו כי אותה חברה עומדת, במסגרת שירותיה, בדרישות החוק והרגולציה. זה כולל חוקי הגנת מידע, תקנות ספציפיות הרלוונטיות לתעשייה עצמה וכל עניין משפטי רלוונטי אחר כדי להפחית סיכונים פוטנציאליים.
 10. חוות דעת של לקוחות קודמים – בקשו הפנייה ללקוחות קודמים של אותה חברה, כדי לשמוע חוות דעת על השירות שניתן להם. חוות דעת אלו, הניתנות לכם ממקור ראשון, יכולות לספק לכם מידע חשוב לגבי יחסי העבודה, היענות ושביעות רצון כללית מאותה חברה.
 11. ניהול סיכונים ותוכניות מגירה – בקשו לשמוע על אסטרטגיות ניהול הסיכונים ותוכניות המגירה של החברה, שאליה אתם שוקלים לפנות. כל זאת, כדי לוודא שהיא תוכל להתמודד עם מצבים בלתי צפויים, העשויים לצוץ לעיתים.

 זקוקים לשירותי אאוטסורסינג ברכש?

מינט טכנולוגיות היא הכתובת הנכונה לפנות אליה. החברה מייעלת את תהליך הרכש וניהול מלאי תודות לטכנולוגיות החדשניות והיעילות שבהן היא נעזרת. החברה מציעה את פתרונותיה לצרכיו הנקודתיים של הלקוח ומציעה סל של שירותים, על מנת לספק מענה מקיף ככל שניתן בתחום זה. לפרטים נוספים ותשובה לכל שאלה, צרו אתנו קשר בטלפון 03-7516858. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עניין ובקשה.

 

 

More To Explore

תהליכי רכש בשילוב AI

תהליכי רכש בשילוב AI

מהפכה ברכש עם בינה מלאכותית: קפיצת מדרגה אסטרטגית בסביבה העסקית המהירה של היום, תהליכי רכש עוסקים לא רק בחיסכון בעלויות אלא גם במינוף הטכנולוגיה ליתרונות

קרא עוד »
RPA

RPA

פתיחת יעילות ברכש: היתרונות של RPA בנוף העסקי המתפתח במהירות, RPA, או Robotic Process Automation, התגלה ככוח טרנספורמטיבי. מייעול התפעול ועד לשיפור הפרודוקטיביות, RPA מחולל

קרא עוד »